Włóczka merino = włóczka z merynosów

W sieci możemy je właśnie znaleźć pod tymi dwiema nazwami, jednak są to dwie i te same włóczki. Merynosy to gatunek owiec pochodzących z Azji, których runo jest bardzo cenione ze względu na swoje cechy i właściwości. Wełna merino jest najczęściej stosowaną wełną w branży odzieżowej. Nie jest tak gryząca jak na przykład wełna pozyskana od polskich owiec. Jest bardziej miękka, równie ciepła i rzadziej powoduje alergie. Włóczki merino są bardzo szeroko dostępne w hurtowniach, pasmanteriach i innych sklepach zarówno stacjonarnych jak i online.

Co możemy wykonać z włóczki merino?

włóczki z merynosaPrawdę powiedziawszy wszystko. Włóczki z merynosa są najbardziej uniwersalne ze wszystkich dostępnych na rynku. Zapewniają utrzymanie ciepła, a przy tym przepuszczają powietrze, dzięki czemu ciało się nadmiernie nie poci. Są miękkie szczególnie w przypadku mieszanek z kaszmirem czy angorą. Tego typu włóczki ze wspomnianymi mieszakami są szczególnie polecane do produkcji odzieży niemowlęcej i dziecięcej. Nie podrażniają delikatnej skóry dziecka, są miłe i przyjemne w dotyku, często dość „puchate”. Z tego powodu mogą też je nosić osoby z różnymi dolegliwościami skórnymi, takimi jak skóra atopowa, łuszczyca. Są droższe, ale ich komfort noszenia  jest o wiele wyższy, co wynagradza wyższą cenę. Włóczki merino świetnie się nadają na zimowe czapki, szale i rękawice. Stanowią skuteczną ochronę przed mrozem. Nieco gorzej sprawdzą się w przypadku tego typu produktów przeznaczonych na okres jesienny, ponieważ mogą szybko zamoknąć na ulewnym deszczu. Jednak jest to cecha charakterystyczna dla większości gatunków wełny. Z tej samej cechy wynika jej właściwość przepuszczania powietrza więc ostatecznie cecha stanowi jej zaletę. Większość swetrów ze średniej półki cenowej dostępnych w sklepach jest wykonana właśnie z włóczki z merynosa. Taka włóczka jest najlepszym wyborem, kiedy marzy nam się gruby, zimowy sweter z warkoczowym splotem. Sama w sobie taka włóczka zazwyczaj jest dość gruba, jednak spotykane są też nieco cieńsze. Jednak nie tylko odzież zimową można stworzyć z włóczki merino.

Właśnie z tych cieńszych włóczek możemy stworzyć letnie ubrania. Wykorzystując luźniejszy splot uzyskamy ciuchy przewiewne i oryginalne. Szorty, topy, czy chusty osłaniające ciało od słońca to najlepsze przykłady tego typu odzieży. Czy jednak tylko ciuchy można wykonać z włóczki z merynosów? Oczywiście, że nie. Stworzymy z niej ciepły koc, piękne i miłe w dotyku dywaniki, ozdobne, dekoracyjne poduszki i tym podobne artykuły. No i oczywiście skarpetki, bo któż nie miał na swoich stopach ciepłych skarpet z wełny merino?