Rosnąca popularność badania kleszczy w wykrywaniu boreliozy

Lato powoli się kończy i wielu z nas z niecierpliwością odlicza dni do kolejnego urlopu. Mimo, że na nowo powróciliśmy do codziennych obowiązków, rozpoczęła się szkoła oraz przedszkole, to jeszcze istnieje szansa na to, że wybierzemy się na weekendowy wypad za miasto, by na łonie natury odpocząć od codziennych obowiązków. Mimo tego, że wiosna oraz lato są okresem wzmożonej aktywności wielu owadów, to jednak nawet jesienią nie należy o nich zapominać.

Podanie kleszcza badaniu wczesnym sposobem diagnostyki

badanie kleszczyLatem obawiamy się różnorodnych ugryzień oraz staramy się zabezpieczyć przed komarami, osami oraz kleszczami. Zdajemy sobie sprawę, jak uciążliwe oraz czasem niebezpieczne mogą być ich ugryzienia. Szczególnym lękiem napawają nas kleszcze, które mogą być nosicielami wielu chorób. Najbardziej znaną jest borelioza, która niewykryta oraz nieleczona może być śmiertelnym zagrożeniem. Niezwykle istotna jest zatem profilaktyka oraz odpowiednie zabezpieczenie przed tymi groźnymi pajęczakami. Nie należy o niej zapominać także jesienią podczas różnorodnych wypadów. Kleszcze możemy spotkać wszędzie, nie tylko jak to się utarło w lasach. Występują one także w miastach, co nakazuje nijako ostrożność przed wchodzeniem w wysokie trawy oraz krzaki. Jeśli zauważymy kleszcza na naszym ciele należy go jak najszybciej usunąć. Istotne jest, by zrobić to sprawnie oraz prawidłowo, by żadna część kleszcza nie pozostała w naszym ciele. Jeśli obawiamy się konsekwencji ugryzienia możemy znaleźć miejsce, gdzie wykonywane jest badanie kleszczy. Wystarczy dostarczyć tam egzemplarz, który nas ugryzł, bezpośrednio lub wysyłając odpowiednio zabezpieczoną przesyłkę. Dzięki badaniu otrzymamy informację, czy kleszcz, który nas ugryzł był nosicielem chorób. Jeśli będzie on pozytywny możemy jak najszybciej udać się do lekarza oraz rozpocząć leczenie, zanim wystąpią u nas typowe objawy. Jest to niezwykle istotne, bowiem im szybciej rozpoczniemy leczenie, tym większa szansa na szybki powrót do zdrowia.

W obecnych czasach dużo się słyszy o tym, jak niebezpieczne potrafią być kleszcze. Sprawia to, że wielu z nas rezygnuje z wizyt w lasach, obawia się wyjeżdżać w piękne miejsca, gdzie malownicza przyroda zapiera dech w piersiach. Nie powinniśmy jednak rezygnować z tych przyjemności i korzystać z pięknej pogody, bo odpocząć wśród natury. Musimy jednak zdawać sobie sprawę z zagrożeń i odpowiednio się przed nimi zabezpieczyć. Jeśli jednak mimo naszych starań przydarzy nam się ugryzienie powinniśmy wiedzieć, jakie mamy możliwości diagnostyki.