Rodzaje dławnic kablowych

 

Projektanci urządzeń elektronicznych mają przed sobą szereg wyzwań, którym muszą sprostać. Przede wszystkim odbiory oczekują coraz większej wydajności oraz funkcjonalności. Może być to zapewnione dzięki rozwojowi w dziedzinie właśnie elektroniki czy informatyki. Dzięki temu w konstrukcji stosowane są mniejsze podzespoły oraz oprogramowanie i algorytmy podnoszące sprawność. Coraz większą rolę odgrywa sama obudowa. Dotyczy to zarówno sprzętów przeznaczonych na rynek prywatny oraz przemysłowy.

Do czego służy dławnica kablowa?

dławnice kabloweW przypadku jednych i drugich dużą rolę odgrywa szczelność przed wnikaniem ciał obcych czy wody. To w dużym stopniu warunkuje często zastosowanie danego rozwiązania a aplikacji. Newralgiczne jest wprowadzenie przewodów zasilających czy sterujących do wnętrza urządzenia. W celu jak najwyższej szczelności stosuje się dławnice kablowe, które mogą mieć różny gwint czy średnicę. Element taki wkręca się przeważnie w specjalnie do tego celu przygotowany otwór w obudowie. W jego konstrukcji znajduje się uszczelka, która wypełnia przestrzeń pomiędzy izolacją kabla a plastikiem, z którego wykonana jest dławnica. Dzięki takiemu rozwiązaniu można uzyskać bardzo wysoki stopień ochrony umożliwiający zastosowanie danego rozwiązania nawet w najtrudniejszych warunkach przemysłowych. Na rynku dostępnych jest wielu producentów oraz modeli dławnic. To w dużej mierze od projektanta urządzenia zależy to jaki element przewiduje on do zastosowania w projekcie. Przede wszystkim pod uwagę muszą być wzięte docelowe warunki, w których będzie pracować sprzęt oraz przekroje kabli zasilających czy sterujących. Warto wspomnieć, że cały osprzęt potrzebny do złożenia urządzenia elektronicznego można zakupić w specjalistycznych hurtowniach internetowych. Niektóre z nich posiadają również własne oddziały stacjonarne. Niemniej jednak w momencie, gdy urządzenie wchodzi do seryjnej produkcji, a zapotrzebowanie na dławnice osiąga kilka czy kilkadziesiąt tysięcy warto odezwać się bezpośrednio do producenta tych elementów. Jest to związane z kilkoma czynnikami.

Często możliwe jest bowiem wynegocjowanie dodatkowego rabatu co sprawia, że spadają koszty wytworzenia wyrobu. To z kolei pozwala generować wyższą marżę co przyczynia się do podnoszenia rentowności całego procesu. Jak widać obecnie sporą rolę odgrywa nie tylko to jakie elementy zostaną wykorzystane w projekcie lecz również to skąd są one zamawiane. Wpływa to zdecydowanie na aspekt ekonomiczny całego przedsięwzięcia i jego opłacalność. W przypadku zastosowania w przemyśle bardzo ważne jest zapewnienie odpowiedniego stopnia ochrony obudowy.