Opryskiwacze na taras i w ogrodzie

Przydomowy ogródek, kilka rabatek z kolorowymi kwiatami, czy też słusznych rozmiarów ogród z wieloma gatunkami roślin, drzew i krzewów, to miejsce, gdzie z radością odpoczywamy od codziennego zgiełku miasta. Ogród z założenia ma cieszyć oko, być funkcjonalny i zadbany zarazem. Dlatego też, szczególnie z początkiem sezonu, wymaga od nas pewnych nakładów pracy. Prócz sadzenia, podlewania, przycinania i formowania roślin, czasem konieczne jest także ich opryskiwanie.

Opryskiwacz – różnorodność modeli

opryskiwacz spalinowyOpryskiwanie naszych ogrodowych roślin służy najczęściej walce ze szkodnikami, chorobami, a także pozwala kontrolować zachwaszczenie. Nie rzadko też serwujemy roślinom nawóz w postaci oprysków na liście, lub po prostu je zraszamy. Do wszystkich tych prac niezbędny jest właściwy opryskiwacz. To, jaki rodzaj urządzenia wybierzemy, zależy przede wszystkim od wielkości ogrodu, a co za tym idzie, ilości rosnących tam roślin, wymagających pielęgnacji. Istnieje kilka podstawowych modeli opryskiwaczy, różniących się przede wszystkim pojemnością oraz zasadą działania, dzięki czemu łatwo jest dopasować sprzęt do własnych potrzeb. Najmniejsze i najmniej profesjonalne, to proste opryskiwacze ręczne. Ich niewielka pojemność (do 2 litrów) sprawia, że przydadzą się jedynie do nasadzeń doniczkowych trzymanych na balkonie czy tarasie, lub też do zraszania roślin domowych. W przypadku większej ilości nasadzeń tak małe urządzenie będzie po prostu niepraktyczne. Wybierając opryskiwacz ręczny zwróćmy uwagę na dwa jego rodzaje: pulsacyjny i ciśnieniowy. Ten drugi jest nieco wygodniejszy w obsłudze. Jeśli jesteśmy posiadaczami małego lub średniej wielkości ogrodu z niezbyt dużą ilością nasadzeń, przyda się opryskiwacz naramienny. Zasadą działania nie różni się od ciśnieniowego modelu ręcznego. Jest natomiast większy (do 12 litrów pojemności) i zakładany jest na ramię, co ułatwia pracę podczas oprysków. Przy jego zakupie warto zwrócić uwagę na długość lancy. Im dłuższa, tym łatwiej dosięgniemy nawet wyższych partii krzewów i niewysokich drzew. Nieco wyżej w klasyfikacji stoi sprzęt z własnym zasilaniem, czyli opryskiwacz spalinowy i akumulatorowy. Obydwa modele mają nieco większą pojemność, niż model naramienny. Zakładane są na plecy, dzięki czemu większy ciężar nie przeszkadza w pracy. Opryskiwacz spalinowy jest nieco cięższy od tego elektrycznego, jednak nie dotyczą go ograniczenia czasowe. Elektryczny natomiast pracuje ciszej, a jego akumulator wystarcza na kilka godzin ciągłej pracy.

Właściwe dbanie o naszą przestrzeń zewnętrzną to konieczność, jeśli chcemy cieszyć się pięknym ogrodem każdego sezonu. Na szczęście posiadacze ogrodów to najczęściej prawdziwi pasjonaci przyrody, a prace pielęgnacyjne na własnym kawałku ziemi nie stanowią dla nich żadnego problemu. Często spędzenie kilku godzin na porządkowaniu i dopieszczaniu ogrodu jest czystą przyjemnością i formą relaksu. Niemniej jednak warto zaopatrzyć się w kilka niezbędnych urządzeń ułatwiających życie.