Kto pokryje koszty leczenia uzależnień?

Alkohol to jedyna substancja psychoaktywna ogólnie dostępna i akceptowana przez społeczeństwo. Znana od pokoleń towarzyszy człowiekowi praktycznie od chwili narodzin do samej śmierci. Jest to związek toksyczny i szkodliwy i nie należy wierzyć w mity o bezpiecznym piciu. Wywiera on bardzo toksyczny wpływ na struktury naszego mózgu, niszczy układ nerwowy, pozbawia człowieka zahamowań i godności. Wbrew powszechnie krążącym opinią nie sprzyja nawiązywaniu nowych relacji lecz jest silnym depresantem który może doprowadzić nawet do myśli samobójczych.

Leczenie uzależnień na NFZ

terapia uzależnień z NFZOsoba pijąca systematycznie nawet w niewielkich ilościach bardzo szybko wpada w szpony nałogu. Nawet nie jest w stanie zauważyć kiedy przekroczyła tą minimalną granicę i jest już po drugiej stronie. Oczywiście ona sama nie dostrzega problemu, co z tego że dla poprawy nastroju wypije kieliszeczek wina czy małe piwko z kolegami. Problem dostrzegają członkowie rodziny ale nie zawsze są w stanie poradzić sobie z silą nałogu. Dlatego dobrze jest szukać pomocy i wsparcia u profesjonalistów. W naszym kraju alkoholizm traktowany jest jak choroba i jego leczenie jest całkowicie refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Jedynym problemem jest doprowadzenie do tego aby osoba uzależniona zaakceptowała swoją chorobę i zdecydowała się na odpowiednie leczenie i terapię. Jeżeli więc interesuje nas terapia uzależnień z NFZ  musimy podjąć świadomą i dobrowolną decyzję o leczeniu i udać się do najbliższej poradni leczenia uzależnień od alkoholu. Pracujący tam terapeuci po zapoznaniu się z naszą historią choroby podejmą decyzję co do właściwego sposobu leczenia. W chwili obecnej mamy do wyboru dwie opcje dzienny lub całodobowy oddział leczenia uzależnień. Zdarza się że czasami przed podjęciem leczenia na oddziale konieczne jest skorzystanie z leczenia na oddziale detoksykacyjnym, szczególnie wtedy gdy odstawieniu alkoholu towarzyszą silne objawy abstynencyjne. Całkowite leczenie w oddziale trwa około ośmiu tygodni po czym należy kontynuować je w poradni odwykowej. Dobrze jest również uczestniczyć w spotkaniach i mitingach organizowanych przez kluby AA.

Człowiek uzależnia się bardzo szybko, szczególnie od substancji których spożywanie sprawia mu przyjemność. O wiele trudniej jest zerwać z nałogiem, wymaga to wiele samodyscypliny i silnej woli. Ważną rzeczą jest również wsparcie kogoś bliskiego, komu na nas zależy. Ale osoba ta również potrzebuje pomocy dlatego też powinna być objęta pomocą i wsparciem terapeutycznym.