Jakie gatunki stali są najwytrzymalsze?

Obecnie na rynku wyróżnia się wiele różnych rodzajów stali. Każdy z nich ma swoje unikalne właściwości, dzięki czemu może być stosowany do różnych celów. Stal, niezależnie od rodzaju, wyróżnia się niezwykłą wytrzymałością,  dzięki czemu może sobie poradzić warunkach, w której nie poradziłyby sobie inne surowce. 

Jakie rodzaje stali kotłowej wyróżniamy?

kotłowa 40CrMoV4-6Stal jest bardzo zróżnicowanym surowcem. Dodając do niej różne substancje chemiczne można uzyskać nowy gatunek stali, który ma różne właściwości i zastosowania. Dzięki temu na rynku znajdziemy gatunki stali bardziej odporne na korozję, na gaz, pyły czy żrące substancje chemiczne. Odrębnym gatunkiem stali jest na przykład stal kotłowa 40CrMoV4-6 jak również stal konstrukcyjna. Stal 40CrMoV4-6 jest przeznaczona głównie do pracy w podwyższonych temperaturach. Dzięki niej powstają takie produkty i akcesoria jak śruby, nakrętki, nity, koła zębate czy całe zespoły urządzeń mechanicznych. Dzięki swojej niezwykłej wytrzymałości, stal ta może być używana nawet w bardzo wysokich temperaturach przez długi okres czasu, a z takimi warunkami roboczymi nie poradziłyby sobie inne gatunki stali. Przed wyprodukowaniem ze stali 40CrMoV4-6 konkretnych części mechanicznych, wytwarza się z niej najpierw półprodukty, takie jak pręty walcowane czy odkuwki i w takiej formie dystrybuuje się ją firmom i fabrykom zainteresowanym produkcją z wykorzystaniem tego rodzaju stali. Bardzo ważną zaletą tego gatunku jest fakt, ze tracona przez nią twardość wraz ze wzrostem temperatury jest stosunkowo niska, dzięki czemu może być używana nawet w temperaturach rzędu 600 stopni Celsjusza. Dzięki niskiej podatności tego gatunki stali na odkształcenia, wytworzone z niej produkty i części nie tracą swoich właściwości nawet po długim okresie pracy. Duża odporność na obciążenia i ciężkie środowisko pracy również ma swój wpływ na stosowanie tego gatunku stali w fabrykach czy zakładach produkcyjnych. Jej używanie daje gwarancję bezproblemowej pracy wytwarzanych z niej części mechanicznych. Stosunkowo wysoka plastyczność stali 40CrMoV4-6 sprawia, ze jej obróbka nie sprawia żadnych problemów, zarówno jeżeli chodzi o obróbkę cieplną jak i mechaniczna. Stąd właśnie wzięła się duża popularność tego gatunki stali kotłowej.

Stal jest bardzo zróżnicowanym surowcem, co oczywiście sprawia, że jej zastosowania są bardzo duże. Dodając do surowej stali różne związki chemiczne, można uzyskać materiał odporny bardziej na kwasy, wysokie temperatury, czy tez obciążenia mechaniczne. Szczególną popularnością cieszą się gatunki stali kotłowej, wykorzystywane do produkcji między innymi części mechanicznych.