Jak wygląda rehabilitacja po endoprotezie?

Całe swoje życie pracowałam fizycznie. Szybko urodziłam dwójkę dzieci, założyłam rodzinę i nie miałam w ogóle czasu na to, żeby o siebie zadbać. Dało to o sobie znać na stare lata. Kiedy przeszłam na emeryturę postanowiłam w końcu o siebie zadbać. Od dłuższego czasu odczuwałam znaczny ból biodra. Udałam się więc do ortopedy, który wykonał mi kilka podstawowych badań. Analizując wyniki doszedł do wniosku, że operacja wstawienia endoprotezy to jedyne rozwiązanie, żebym mogła pozbyć się bólu. Musiałam się nad tym zastanowić.

Etapy rehabilitacji po operacji endoprotezy

pooperacyjna rehabilitacja - endoprotezaPrzede wszystkim musiałam się dowiedzieć, jak wygląda taka operacja, jak przebiega proces rehabilitacji pooperacyjnej i jakie są jej skutki. Informacji na ten temat zdecydowałam się poszukać w internecie. Wpisałam w wyszukiwarkę frazę: pooperacyjna rehabilitacja – endoproteza, i zaczęłam przeglądać wyniki. Szybko udało mi się trafić na to czego potrzebowałam. Była to ciekawa, interesująca i rzetelna publikacja na temat rehabilitacji po operacji endoprotezy. Dowiedziałam się z niej, że proces rehabilitacji po endoprotezie jest długotrwały i może trwać nawet do roku. Pierwszy etap rehabilitacji pooperacyjnej rozpoczyna się już pierwszego dnia po wstawieniu endoprotezy. Polega on na odpowiednich ćwiczeniach oddechowych i mięśniowych, które mają za zadanie przywrócenie odpowiedniego krążenia w operowanej kończynie. Pierwszy etap rehabilitacji trwa zaledwie kilka dni, po których następuje etap pionizacji pacjenta. W tym etapie rehabilitacji rozpoczynają się bardziej wymagające ćwiczenia polegające na trzymaniu odpowiedniej postury i wzmocnieniu mięśni. Ten etap rehabilitacji może trwać od kilku dni do kilku tygodni. Wszystko zależy od indywidualnych predyspozycji pacjenta. Kolejny etap może odbywać się już w domu pacjenta, po wypisie ze szpitala. Jednakże, musi on być przeprowadzany pod czujnym okiem rehabilitanta lub fizjoterapeuty. Ćwiczenia rehabilitacyjne polegają na nauce samodzielności i prawidłowym wykonywaniu codziennych czynności.

Choć ostatni etap może wydawać się bez znaczenia, tak naprawdę jest najważniejszy. Osoba po wstawieniu endoprotezy musi w prawidłowy sposób trzymać posturę ciała, nie schylać ani kucać gwałtownie, a także w odpowiedni sposób wchodzić i schodzić po schodach. W innej sytuacji biodro mogłoby ulec ponownemu uszkodzeniu. W procesie prawidłowej rehabilitacji pacjent jednak, po pewnym czasie wiele rzeczy zaczyna wykonywać intuicyjnie i dość szybko ból ustępuje i staje się tylko wspomnieniem.