Do czego służą szalunki?

Szalowanie potocznie nazywane także deskowaniem to technika, która służy do nadawania różnego rodzaju kształtu świeżo przygotowanemu betonowi. Dzięki temu mieszanka betonowa może w sposób swobodny wyschnąć w pożądanym kształcie. Należy jednak podkreślić, że jest to jedynie szkielet zakładany niedługi okres czasu, aż do momentu wyschnięcia betonu. Najczęściej szalunki to drewniane lub wykonane ze sklejki o różnych właściwościach konstrukcje. Wykorzystywane są głównie na budowach.

Rodzaje szalunków wykorzystywanych na budowie

wypożyczalnia szalunkówW zależności od przeznaczenia szalunków takie możemy wyróżnić ich rodzaje. Istnieją specjalne deskowania wykorzystywane do wyłożenia wszelkich wykopów. Będą one montowane w wykopach o różnej głębokości w różnych typach gruntów. Dzięki zastosowaniu szalunków do wykopów można wzmocnić ściany dołu, co umożliwi umieszczenie w nim wszelkich pożądanych elementów. Dodatkowo usunięcie szalunków do wykopu nie jest trudne i przebiega dość szybko i sprawnie. W zależności od wykorzystania szalunków do konkretnego typu budowy można wyróżnić lekkie, średnie i ciężkie szalunki do wykopów. Kolejnym rodzajem szalunków są szalunki stropowe. Jak sama ich nazwa wskazuje są one wykorzystywane podczas budowania stropów. Ich ważną cechą, którą powinny posiadać jest to aby ciężar zalewanego stropu był równomiernie podtrzymywany. Z racji tego, że są one stosowane głównie do budowy sufitów do ich montażu bywa czasem wykorzystywany dźwig. Co więcej poszczególne części szkieletu powinny do siebie ściśle przylegać, ponieważ w innym wypadku zalany beton będzie z niego wypływać. Ostatnim typem szalunków są szalunki ścienne. Ich nazw jest lekko mylna, ponieważ sugeruje zabezpieczanie budowanych ścian. W praktyce jednak one podtrzymują powstałe otwory w ścianach takie jak okna i drzwi. Szalunki można samemu wykonać, zakupić już gotowe lub wypożyczyć. Wypożyczalnia szalunków posiada bogaty wybór oferowanych szalunków. Dodatkowo zawsze służy pomocą w ich montażu i demontażu. Wypożyczalnia szalunków doradzi również na jaki typ szalunku się zdecydować. 

Szalunki to proste narzędzie będące niezwykle potrzebne na placu każdej budowy. To dzięki nim mogą powstać bardzo skomplikowane kształty z betonu oraz kolejne konstrukcje domu. Bez nich budowa sufitów, okien i drzwi byłaby naprawdę trudna. Szalunki charakteryzują się dużą wytrzymałością i są narzędziami wielokrotnego użytku. Wypożyczalnia szalunków to świetne rozwiązanie dla wszystkich prywatnych inwestorów, którzy potrzebują szalunków jedynie na specjalne okazje.