Co pomaga na kolki?

Płacz dziecka jest sygnałem dla rodzica, że coś się dzieje. Czasem maluchy płaczą bo są głodne, znudzone, co je boli lub zwyczajnie potrzebują towarzystwa. W zależności od przyczyny, dziecko płacze z różną intensywnością, tonem i sposobem, dlatego warto obserwować dziecko i jak najszybciej się nauczyć to rozróżniać. W każdej sytuacji trzeba odpowiednio reagować, aby skutecznie pomóc dziecku w potrzebie.

Jak pomóc niemowlakowi z kolką?

co naprawdę pomaga na kolki u niemowlakaLekarze do dziś nie wiedzą, skąd się dokładnie biorą kolki u noworodków i niemowlaków, jednak są pewni, że jest to okres przejściowy. Na pewno ma to związek z jeszcze niecałkowicie rozwiniętym układem pokarmowym, który może w różny sposób reagować na konkretne pokarmy. Ważny jest też sposób przyjmowania pokarmu przez dziecko, ponieważ jeżeli w trakcie mleka, nałyka się dużo powietrza, to na pewno będzie go bolał brzuszek. Z tego względu producenci butelek dla dzieci, wprowadzili specjalne modele antykolkowe, które przeciwdziałają zapowietrzaniu. To, co naprawdę pomaga na kolki u niemowlaka jest kwestią względną, ponieważ na każde dziecko może działać co innego. Na pewno walka z kolkami nie jest łatwa, gdyż w chwili ataku bólu, dziecko wręcz przeraźliwie płacze i ciężko je uspokoić nawet przez wiele godzin. Taka sytuacja może się powtarzać każdego dnia przez kilka tygodni, więc warto znaleźć optymalny sposób na radzenie sobie z kolką. U niektórych niemowlaków pomagają ciepłe okłady na brzuszku, delikatny masaż ruchami kolistymi od żołądka po jelita lub noszenie dziecka w odpowiedniej pozycji. Na pewno ważne jest, aby zawsze po karmieniu podnosić dziecko do odbicia, ponieważ nagromadzone powietrze podczas jedzenia, w naturalny sposób się uwalnia i spowoduje przykrych dolegliwości. Można spróbować skupić się na bliskości, czyli położeniu dziecka na swoim brzuchu i próbowanie go uspokoić monotonnymi dźwiękami czy tonem głosu. Jeżeli nie pomagają domowe sposoby, to ostatecznością mogą być preparaty ziołowe na kolki, które dostaniemy w każdej aptece.

Żadna mama nie lubi, kiedy jej dziecko płacze, bo czuje się wtedy winna. Są sytuacje, kiedy maluch może chwile popłakać, bo na przykład jest znudzony albo chce coś na nas wymusić. Jednak kiedy płacz jest wyjątkowo dosadny i głośny, to nie warto zwlekać z pomocą, bo z pewnością oznacza on, że maluszkowi coś dolega. Płacz w wyniku kolki jest zupełnie inny od tych kiedy dziecko domaga się towarzystwa i dobrze jest się tego nauczyć z obserwacji. Im szybciej zadziałamy, tym mniejsze cierpienie doświadczy dziecko.