Budowa szamba betonowego

Zbiornik na nieczystości od lat z powodzeniem zastępuje dostęp do kanalizacji miejskiej wielu gospodarstwom domowym. Często inwestycja ta jest jedynym rozwiązaniem, pomimo swojej wady, jaką jest konieczność systematycznego opróżniania szamba, co wiąże się z zamawianiem wozu asenizacyjnego oraz poniesionymi na ten cel kosztami. Choć przydomowe oczyszczalnie ścieków są obecnie bardzo popularnym rozwiązaniem, po które sięga wielu inwestorów, jednak czasem z różnych powodów (także finansowych) nie jest to rozwiązanie dla każdego.

Betonowe szambo i jego rodzaje

dwukomorowe szamba betonoweZbiorniki na fekalia są budowane i chętnie używane od lat. Jednak trzeba przyznać, że technologia ich wykonania z biegiem czasu bardzo się zmieniła. Niegdyś najbardziej popularnym (jak nie jedynym) sposobem wykonania szamba była jego budowa z kręgów. Obecnie metoda ta używana jest bardzo rzadko, ponieważ w zbiorniku zbudowanym z kilku połączonych ze sobą kręgów, trudno jest po kilku latach utrzymać szczelność. Natomiast szczelność zbiornika jest podstawowy kryterium jego bezproblemowego użytkowania. Z pewnością nikt nie byłby szczęśliwy koniecznością opróżniania swojego szamba z nagromadzonych tam, wskutek utraty szczelności, wód gruntowych. Obecne szamba to przede wszystkim zbiorniki betonowe prefabrykowane, przywożone w całości na miejsce budowy. Odznaczają się doskonałą szczelnością, są bardzo dobrze zaimpregnowane i z powodzeniem posłużą przez lata bez utraty na jakości. Wśród nich znajdziemy zarówno jedno, jak i dwukomorowe szamba betonowe. Najczęściej wybierane są zbiorniki jednokomorowe, ponieważ znajdą one swoje miejsce na każdej, nawet niewielkiej działce. Natomiast dwukomorowe szamba betonowe wymagają odpowiednio dużej działki, znajdują swoje zastosowanie w przypadku zastosowania drenażu do odprowadzania wody ze zbiornika. Takie szambo podzielone jest przegrodą na dwie komory. W pierwszej z nich zbierają się grube ścieki, natomiast nadmiar ścieków płynnych przelewa się do drugiej komory. Tam z kolei, dzięki odpowiednim bakteriom, ścieki płynne zamieniają się w wodę, która dzięki systemowi drenażu może być odprowadzana do gruntu, lub też do rowu melioracyjnego. Takie rozwiązanie ma jednak zastosowanie jedynie w przypadku odpowiednio dużych i suchych działek.

Zbiorniki betonowe to także te, wykonywane na miejscu, co ma swoje niekwestionowane zalety. Chociaż wśród gotowych prefabrykowanych zbiorników łatwo wybrać pasujący nam model, budowa szamba na miejscu daje nam więcej możliwości na idealne dopasowanie go do istniejących na działce warunków. Zbiornik może mieć wybraną przez nas wielkość oraz kształt,co w przypadku niewielkich działek ma istotne znaczenie. Dlatego też planując budowę szamba trzeba wziąć pod uwagę przede wszystkim to, jakie możliwości oferuje nam nasza działka.